قوانین رانندگی

محدودیت های رانندگی گواهینامه پایه سوم در یک سال اول

بنا به استناد تبصره ماده ۴ آئین نامه راهنمایی و رانندگی، صدور هر نوع گواهینامه مربوط به رانندگی برای کسانی که دارای گواهینامه پایه سوم هستند در همان مرحله اولیه صدور گواهینامه دارای شرایط و محدودیت های تعیین شده ای است که در صورت رعایت هر یک از آنها از سوی دارندگان، گواهینامه آنان تا سقف ۱۰ سال اعتبار پیدا دریافت خواهد کرد.

حال سوال اینجا است که بر اساس قوانین و مقررات آئین نامه مذکور، این شرایط و محدودیت های شامل چه مواردی است؟ در ادامه مطلب همراهمان باشید تا شما را با تمامی این محدودیت های ویژه رانندگی آشنا سازیم.

 

معرفی کامل محدودیت های  رانندگی در یک سال اول پس از اخذ گواهینامه 

  • چنانچه شخصی موفق به اخذ گواهینامه پایه سوم شود در همان سه ماهه اول دریافت می توانند در حین رانندگی یک نفر که مشمول محدودیت های گواهینامه پایه سوم نیست و یا اینکه دارای مدرک گواهینامه پایه یکم و دوم است را به همراه داشته باشد.
  • می دانیم که ارتکاب به تخلفات موجبات دریافت نمره منفی بر اساس جدول ماده ۷ قانون جرائم را فراهم می آورد. لذا هرگونه حرکات نمایشی از سوی کسانی که موفق به اخذ گواهینامه پایه سوم می شوند از جمله دور زدن درجا و حرکت موتور سیکلت بر روی یک چرخ، سرعت غیر مجاز، سبقت غیر مجاز در راه های دو طرفه، عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی، حرکت به صورت مارپیچ، حرکت با دنده عقب در آزادراه ها و بزرگ راه ها، رانندگی در حین مستی و یا مصرف قرص های روان گردان و…عبور از مکان های ممنوعه، عدم رعایت حق تقدم، تجاوز به چپ از محور راه، عبور دادن وسایل نقلیه از پیاده رو، استفاده از تلفن همراه و یا سایر وسیله های ارتباطی در حین رانندگی با سرعت بالا، عدم رعایت قوانین و مقررات ایمنی در موارد و شرایط خطرناک، رانندگی با وسایل نقلیه عمومی در سطح شهر بیش از زمان مجاز و تعیین شده، توجه نکردن به فرمان ایست یا پلیس مدرسه و در نهایت رعایت نکردن مقررات حمل بار برای آنان نمره منفی از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی ثبت می گردد.
  • شاید جالب باشد بدانید که از دیگر محدودیت های ویژه رانندگی برای دارندگان گواهینامه مربوط به آن ممنوعیت رانندگی از ساعت ۲۴ شب تا ۵ صبح می باشد. از دیگر موارد آن عبارت اند از:
  • ممنوعیت در معابر برون شهری به استثنا کسانی که در معابر بین شهری تا فاصله حداکثر ۲۵ کیلومتر از شهر قرار دارند.
  • مقصر بودن در تصادفات چنانچه که موجبات جراحت و فوت طرف مقابل را فراهم آورد و کارشناسان تصادف بر آن رای قاطع دهند
  • رعایت نکردن قوانین و شروط مندرج در گواهینامه از سوی دارندگان آن از قبیل: عدم استفاده از عینک طبی، سمعک و یا سایر تجهیزات خاص

همه چیز درباره اعتبار گواهینامه رانندگی پایه سوم

باید گفت که اعتبار گواهینامه رانندگی پایه سوم ۱۰ سال است. پس از پایان مدت اعتبار از سوی دارندگان این گواهینامه در صورت احراز سلامت جسمی و روانی خود می توانند نسبت به تجدید آن برای مدت زمان ۱۰ سال دیگر اقدام نمایند. شایان ذکر است که افراد بالای ۷۰ سال بایستی هر ۵ سال یک بار نسبت به احراز سلامت جسمی و روانی خود اقدام به عمل آورند.

چنانچه که دارندگان این نوع گواهینامه بخواهند نسبت به دریافت نوع دیگری از گواهینامه رانندگی اقدام به عمل آورند موظف هستند نسبت به آزمون های مربوطه اعم از آئین نامه، آزمون عملی و آزمون جسمی شرکت کنند.

همچنین اگر این نوع گواهینامه برای یکی از دارندگان آن مفقود یا گم شود صاحب آن می تواند نسبت به صدور المثنی آن درخواست کند. بد نیست بدانید که صدور گواهینامه مجدد برای افرادی که گواهینامه پایه سوم آن ها توقیف شده است به هیچ وجه امکان پذیر نیست

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *