قوانین رانندگی

نکات مهم رانندگی در هوای برفی

با آمدن فصل سرما وبارش برف باید نکاتی را هنگام رانندگی در این شرایط جوی رعایت کرد تا از بروز تصادفات و خطرات احتمالی جلوگیری شود.

در شرایط غیر عادی مانند مواقع بارندگی، یخبندان و سرما قواعد مربوط به خود را دارد که با شرایط عادی متفاوت بوده که احتیاط و همراه داشتن تجهیزات ایمنی را الزامی می‌سازد و باید نکات مهمی را رعایت کرد که در زیر به برخی از آن‌ها شاره می‌شود:

هنگام طوفان و کولاک در خودرو بمانید برای آوردن نیروی کمکی خودرو را‌ ترک نکنید، مگر این که ساختمانی مناسب در آن نزدیکی مشاهده شود که بتوانید در آن پناه بگیرید. مراقب باشید، به خاطر بارش برف فاصله‌ها واقعی به نظر نمی‌آیند، ممکن است ظاهراً ساختمانی نزدیک بنظر برسد، ولی برای پیاده روی در برف شدید خیلی دور باشد.

چراغ‌های خودرو را روشن کنید، قرار دادن یک لباس یا پارچه روشن روی آنتن رادیو موجب می‌شود تا در روز بهتر دیده شوید. هنگام پارک کردن خودرو در روز‌های سرد و برفی از ترمز دستی استفاده نکنید، چون احتمال دارد لنت‌های ترمز یخ زده و به دیسک بچسبد و چرخ‌ها قفل کرده و به هنگام حرکت مجدد باعث بروز مشکل و به مرور زمان باعث فرسودگی سریع لنت‌ها بشود.

به هنگام حرکت در جاده برفی با توجه به اینکه لنت‌ها تا حدودی گرم است (بخاطر ترمز گرفتن مکرر) سطح آن‌ها مرطوب و خیس است و بهنگام توقف و سرد شدن لنت ها، رطوبت و آب موجود بر سطح آن‌ها یخ می‌زند.

در این هنگام (موقع توقف) اگر از ترمز دستی استفاده کنید لنت‌ها یخ زده و به دیسک خواهد چسبید. برای پیشگیری از این اتفاق احتمالی بهنگام توقف و پارک کردن خودرو از دنده استفاده کنید و اگر در سرازیری توقف کرده اید برای اطمینان بیشتر جلوی لاستیک‌ها آجر یا سنگ قرار دهید.

اگر ناگهان با مانعی در چند متری خود مواجه شدید و متوجه عملکرد ضعیف ترمز شدید، می‌توانید نیم دور فرمان را بگردانید و با کشیدن ترمز دستی و سپس به سرعت معکوس کردن و چرخانیدن فرمان به مقدار همان نیم دور در جهت عکس بدون تغییر مسیر خود، ماشین را با زاویه حدود ۳۰ درجه کنترل کنید این کار مسیر ایستادن را تا ۲۰درصد کوتاهتر می‌کند.

هنگام حرکت با دنده عقب در برف و یخ در صورت سر خوردن خودرو، ترمز نگیرید در این حالت سریعا ماشین را در دنده سنگین (یک) قرار دهید و کلاچ را تا وسط نگه دارید و بوسیله عمل نیم کلاچ و درگیر کردن دنده‌ها خودرو را متوقف کنید.

اگر در جاده برفی یا بارانی ترمز بریده باشید، به علت لغزنده بودن سطح جاده خیلی آرام از ترمز دستی استفاده کنید، چون اگر ترمز دستی بطور سریع کشیده شود یا ترمز دستی بریده می‌شود و یا چرخ‌ها نیز بواسطه لغزنده بودن جاده قفل خواهد کرد.

در صورتی که به هر دلیل در هوای سرد برای مدت طولانی برای تعمیر خودرو متوقف شدید برای جلوگیری از یخ زدن و خشک شدن دست‌ها می‌توانید مقدار کمی گریس به دست‌های خود بمالید گریس بصورت عایق میان هوای بیرون و دست شما عمل کرده و به گرم ماندن دست هایتان کمک خواهد کرد.

منبع: خودروکار

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *